14 dec. 2009

SEMIFINALA RATATA IN ULTIMA SECUNDA !

Echipa feminină de handbal feminin a României a ratat calificarea în semifinalele Campionatului Mondial din China, după ce a pierdut partida cu Spania, scor 25-26, în ultima secundă a meciului.Pacat pentru ca fetele au facut senzatie la meciurile disputate cu Chile (51-17),Japonia (37-28), Ungaria(31-25) castigand la diferenta mare de scor,iar in fata Norvegiei pierzand la un singur punct diferenta (28-27).

La pauza meciului cu Spania scorul a fost de 12-14, România începând repriza a doua în inferioritate.Cu trei minute înainte de final fetele lui Radu Voinea conduceau cu scorul de 25-23,in ultimul minut al meciului scorul era egal 25-25 dar faptul ca Maria Tivadar a fost eliminata in ultimele minute ale meciului, a făcut ca Spania să marcheze de trei ori consecutiv, ultimul gol, cel care a adus victoria, a venit chiar în ultima secundă a meciului.

România - Spania 25-26 (12-14)
Marcatoarele României în meciul cu Spania: Amariei (6), Neagu (5), Maier (5), Stanca (3), Nechita (2), Vădineanu (2), Lecuşanu (2).

La ultimele editii ale CM, Romania a castigat argint in Rusia (2005) si locul IV in Franta(2007).

Noi, cei de acasa, va sustinem in continuare si chiar daca nu s-a putut mai mult, va iubim si va tinem pumnii !